Hoppa till sidans innehåll

Resultat Donic Challenge 2009



Damjunior 17
1;Alexandra Sandéhn, Tranås BTK
2;Elina Nilsson, Kalmar BTK
3;Isabell Edén, Arboga BTK
3;Malene Wixner, BTK Safir
Final;Alexandra Sandéhn - Elina Nilsson;9-11, 11-5, 11-5, 11-8
Semi;Alexandra Sandéhn - Isabell Edén;5-11, 12-10, 11-5, 11-1
Semi;Elina Nilsson - Malene Wixner;8-11, 11-7, 8-11, 11-6, 11-6

Flickor 12
1;Nathalie Strand, Sandsjöfors SK
2;Hedda Egerlid, Faggemåla BTK
3;Linnea Andersson, Arboga BTK
3;Annie Nilsson, Kalmar BTK
Final;Nathalie Strand - Hedda Egerlid;7-11, 11-6, 11-8, 11-6
Semi;Nathalie Strand - Linnea Andersson;11-7, 11-1, 11-8
Semi;Hedda Egerlid - Annie Nilsson;11-7, 8-11, 11-6, 11-8

Flickor 14
1;Sofie Nilsson, Lyckeby BTK
2;Emilia Andersson, Tabergs SK
3;Martina Quisth, Sandsjöfors SK
3;Josefine Henriksson, Hultsfreds BTK
5;Linnea Andersson, Arboga BTK
5;Hanna Hedqvist, Västerviks BTK
5;Annie Nilsson, Kalmar BTK
5;Fanny Svensson, Vetlanda BTK
Final;Sofie Nilsson - Emilia Andersson;11-8, 5-11, 11-6, 9-11, 11-6
Semi;Sofie Nilsson - Martina Quisth;11-8, 11-1, 11-4
Semi;Emilia Andersson - Josefine Henriksson;11-7, 11-4, 11-9
1/4;Sofie Nilsson - Linnea Andersson;11-9, 11-9, 11-5
1/4;Emilia Andersson - Hanna Hedqvist;11-9, 11-8, 7-11, 8-11, 11-8
1/4;Martina Quisth - Annie Nilsson;11-7, 11-9, 11-7
1/4;Josefine Henriksson - Fanny Svensson;11-5, 11-5, 11-5

Flickor 15
1;Alexandra Sandéhn, Tranås BTK
2;Malene Wixner, BTK Safir
3;Isabell Edén, Arboga BTK
3;Josefine Henriksson, Hultsfreds BTK
Final;Alexandra Sandéhn - Malene Wixner;11-5, 14-12, 11-6
Semi;Alexandra Sandéhn - Isabell Edén;11-6, 11-7, 10-12, 11-6
Semi;Malene Wixner - Josefine Henriksson;11-6, 7-11, 11-8, 9-11, 11-7

Herrar klass 1
1;Fredrik Cöster, BTK Enig
2;Martin Svensson, BTK Frej
3;Ludvig Larsson, BTK Safir
3;Emil Roslund, Söderhamns UIF
Final;Fredrik Cöster - Martin Svensson;11-4, 11-8, 5-11, 14-12
Semi;Fredrik Cöster - Ludvig Larsson;11-7, 11-8, 11-9
Semi;Martin Svensson - Emil Roslund;6-11, 11-6, 11-8, 11-7

Herrar klass 2
1;Hannes Thörn, Vetlanda BTK
2;Adrian Thörn, Vetlanda BTK
3;Alexander Lundh, BTK Frej
3;Olle Gladh, Linköpings PK
Final;Hannes Thörn - Adrian Thörn;1-11, 11-8, 11-5, 10-12, 11-7
Semi;Hannes Thörn - Alexander Lundh;11-7, 11-9, 11-5
Semi;Adrian Thörn - Olle Gladh;8-11, 11-7, 11-5, 11-9

Herrar klass 3
1;Jens Felke, Faggemåla BTK
2;Henrik Johansson, BTK Frej
3;Linus Svensson, Södra Vi IF
3;Robin Svensson, Södra Vi IF
Final;Jens Felke - Henrik Johansson;11-5, 3-11, 12-10, 6-11, 11-7
Semi;Jens Felke - Linus Svensson;11-5, 7-11, 11-5, 11-6
Semi;Henrik Johansson - Robin Svensson;11-9, 11-7, 11-8

Herrar Elit
1;Miroslaw Moszczynski, KFUM Jönköping
2;John Nilsson, IF Norcopensarna
3;Martin Svensson, BTK Frej
3;Vanja Arsenovic, Linköpings PK
5;Ludvig Larsson, BTK Safir
5;Emil Roslund, Söderhamns UIF
Final;Miroslaw Moszczynski - John Nilsson;12-10, 11-9, 11-6
Semi;Miroslaw Moszczynski - Martin Svensson;11-13, 8-11, 11-4, 11-5, 11-4
Semi;John Nilsson - Vanja Arsenovic;11-7, 8-11, 11-1, 11-9
1/4;Miroslaw Moszczynski - Ludvig Larsson;11-7, 11-7, 11-8
1/4;Vanja Arsenovic - Emil Roslund;11-3, 11-3, 12-10

Herrjunior 17
1;Martin Svensson, Herrljunga BTK
2;Hannes Thörn, Vetlanda BTK
3;Johan Creutz, Tranås BTK
3;Albin Arvidsson, BTK Arsenal
5;Adrian Thörn, Vetlanda BTK
5;Adam Wäppling, IF Norcopensarna
5;Linus Svensson, Södra Vi IF
5;Mathias Adolfsson, Tranås BTK
9;Tommy Sang, Oskarshamns BTK
9;Viktor Ljunggren, KFUM Jönköping
9;Richard Sundqvist, BTK Safir
9;Alexander Nilsson, IFK Falköping BTK
9;Ludvig Andersson, IF Norcopensarna
9;Herman Fridhed, Oskarshamns BTK
Final;Martin Svensson - Hannes Thörn;12-10, 13-11, 9-11, 11-7
Semi;Martin Svensson - Johan Creutz;11-1, 11-5, 11-6
Semi;Hannes Thörn - Albin Arvidsson;9-11, 12-10, 11-8, 4-11, 11-5
1/4;Martin Svensson - Adrian Thörn;11-9, 11-7, 11-13, 4-11, 11-7
1/4;Hannes Thörn - Adam Wäppling;11-2, 11-8, 11-7
1/4;Johan Creutz - Linus Svensson;11-8, 11-13, 11-6, 11-7
1/4;Albin Arvidsson - Mathias Adolfsson;11-5, 11-8, 11-9
1/8;Hannes Thörn - Tommy Sang;11-8, 11-8, 11-4
1/8;Johan Creutz - Viktor Ljunggren;12-10, 13-11, 11-3
1/8;Albin Arvidsson - Richard Sundqvist;11-7, 11-6, 11-8
1/8;Adrian Thörn - Alexander Nilsson;7-11, 14-12, 7-11, 11-4, 15-13
1/8;Linus Svensson - Ludvig Andersson;3-11, 11-6, 9-11, 11-7, 11-9
1/8;Mathias Adolfsson - Herman Fridhed;11-9, 5-11, 11-6, 11-8

Herrjunior 20
1;Fredrik Cöster, BTK Enig
2;Hannes Thörn, Vetlanda BTK
3;Vanja Arsenovic, Linköpings PK
3;Emil Roslund, Söderhamns UIF
5;Alexander Nilsson, IFK Falköping BTK
5;Linus Svensson, Södra Vi IF
5;Albin Arvidsson, BTK Arsenal
5;Richard Sundqvist, BTK Safir
Final;Fredrik Cöster - Hannes Thörn;12-10, 9-11, 11-5, 11-9
Semi;Fredrik Cöster - Vanja Arsenovic;1-11, 11-8, 6-11, 11-6, 11-9
Semi;Hannes Thörn - Emil Roslund;11-8, 4-11, 11-4, 11-7
1/4;Fredrik Cöster - Alexander Nilsson;11-9, 11-1, 11-5
1/4;Hannes Thörn - Linus Svensson;11-5, 11-8, 11-8
1/4;Vanja Arsenovic - Albin Arvidsson;13-11, 11-9, 12-10
1/4;Emil Roslund - Richard Sundqvist;11-4, 11-7, 11-9

Pojkar 12
1;Anton Johansson, Tabergs SK
2;Anton Andersson, Lyckeby BTK
3;Adam Friberg, Västers BTK
3;Tim Hägg, KFUM Jönköping
5;Morgan Johansson, Västers BTK
5;Fredrik Nilsson, Tranås BTK
Final;Anton Johansson - Anton Andersson;8-11, 11-7, 12-10, 11-5
Semi;Anton Johansson - Adam Friberg;11-13, 11-8, 11-5, 19-17
Semi;Anton Andersson - Tim Hägg;11-0, 7-11, 11-6, 11-9
1/4;Anton Andersson - Morgan Johansson;11-6, 8-11, 11-6, 8-11, 11-3
1/4;Adam Friberg - Fredrik Nilsson;11-9, 8-11, 6-11, 17-15, 11-5

Pojkar 14
1;Alexander Lundh, BTK Frej
2;Jacob Bringeland, BTK Arsenal
3;Anton Hovstam, Kalmar BTK
3;Philip Eriksson, BTK Safir
5;Anton Johansson, Tabergs SK
5;Henrik Magnusson, Askims BTK
5;Anton Andersson, Lyckeby BTK
5;Dennis Andersson, Arboga BTK
Final;Alexander Lundh - Jacob Bringeland;11-4, 11-9, 12-10
Semi;Alexander Lundh - Anton Hovstam;11-1, 11-7, 11-5
Semi;Jacob Bringeland - Philip Eriksson;11-9, 11-6, 8-11, 11-7
1/4;Alexander Lundh - Anton Johansson;13-11, 12-10, 11-7
1/4;Jacob Bringeland - Henrik Magnusson;13-11, 12-10, 9-11, 12-14, 11-6
1/4;Anton Hovstam - Anton Andersson;9-11, 11-8, 13-11, 11-7
1/4;Philip Eriksson - Dennis Andersson;11-7, 11-8, 14-12

Pojkar 15
1;Hannes Thörn, Vetlanda BTK
2;Adrian Thörn, Vetlanda BTK
3;Henrik Johansson, BTK Frej
3;Henrik Magnusson, Askims BTK
5;Gustav Creutz, Tranås BTK
5;Mathias Johansson, Västers BTK
5;Anton Hovstam, Kalmar BTK
5;Niklas Moszczynski, KFUM Jönköping
9;Erik Jishammar, IK Sjöge
9;Jacob Bringeland, BTK Arsenal
9;Nils Slycke, IK Sjöge
9;Johannes Saether, Oskarshamns BTK
9;Viktor Ljunggren, KFUM Jönköping
9;Linus Svensson, Södra Vi IF
9;Jon Egerlid, Faggemåla BTK
9;Alexander Lundh, BTK Frej
Final;Hannes Thörn - Adrian Thörn;11-8, 11-9, 11-8
Semi;Hannes Thörn - Henrik Johansson;11-5, 4-11, 14-12, 8-11, 11-4
Semi;Adrian Thörn - Henrik Magnusson;11-3, 11-4, 7-11, 13-11
1/4;Hannes Thörn - Gustav Creutz;11-6, 11-7, 6-11, 11-2
1/4;Adrian Thörn - Mathias Johansson;11-4, 11-5, 9-11, 11-9
1/4;Henrik Johansson - Anton Hovstam;11-7, 11-6, 7-11, 11-6
1/4;Henrik Magnusson - Niklas Moszczynski;11-4, 5-11, 11-7, 6-11, 11-6
1/8;Hannes Thörn - Erik Jishammar;11-4, 11-9, 11-2
1/8;Adrian Thörn - Jacob Bringeland;11-7, 11-6, 11-8
1/8;Henrik Johansson - Nils Slycke;11-9, 11-4, 8-11, 11-4
1/8;Henrik Magnusson - Johannes Saether;11-9, 11-8, 11-9
1/8;Gustav Creutz - Viktor Ljunggren;11-9, 11-9, 7-11, 7-11, 11-9
1/8;Mathias Johansson - Linus Svensson;11-4, 4-11, 11-13, 11-8, 11-8
1/8;Anton Hovstam - Jon Egerlid;11-6, 13-11, 9-11, 6-11, 11-9
1/8;Niklas Moszczynski - Alexander Lundh;8-11, 11-7, 11-8, 11-8

Det finns inget album kopplat till denna sida.
 
 

Sponsorer:

 

YASAKA_web

 

mattiasbygg_tagline

Postadress:
Tranås BTK - Bordtennis
Tomas Berner, Idrottsgatan 5
57340 Tranås

Besöksadress:
Floragatan 8
57331 Tranås

Kontakt:
Tel: 014056400
E-post: This is a mailto link

Se all info